Az élelmiszerbiztonságról – Nálunk is címkebotrány?

Dobos doktor vágóhídi mintavétel közben.jpgNapjainkban a lejárt szavatosságú élelmiszerek átcímkézési botrányaitól hangos az ország. A hírek egy cseppet sem megnyugtatóak. Felvetõdik a kérdés, térségünkbe kerültek-e ezekbõl a termékekbõl az áruházak polcaira, s mi vásárlók, tudtunkon kívül hazavittük-e ezeket? Egyáltalán mennyire lehetünk védettek  egy hasonló jelenséggel szemben.

Dr. Dobos András állatorvos tagja annak az országos hatósági állatorvos teamnek, amelyek folyamatosan õrködnek azon, hogy az élelmiszerbiztonság szabályai térségünkben érvényesüljenek. Mint említi, nem kevés bírságot szabtak ki az elmúlt idõszakban azért, hogy elsõsorban a multinacionális üzletek polcairól a minket veszélyeztetõ, gyanús eredetû termékek eltûnjenek.
– Én rendkívül háztáji párti vagyok. A ‘90-es évek elejéig nem volt gond, amíg a falusi, városi emberek a saját kis gazdaságukban a sertést a szükséges legalább egy év, a baromfit pedig száz nap alatt nevelték fel. Gondoljunk bele: a mostani nagyüzemi gyors termelés a baromfinál alig negyven nap, a sertésnél a száz kg. súlyhoz három-négy hónapot tesz lehetõvé…
– Fogyasztói szokásainkat a multinacionális cégek megjelenése teljesen átszabja. A kezdõ háziasszonyoknak mondom: az érett, egészséges hús színe vörösbarna, ezt szabad csak megvenni.
– Ebbõl a csapdából lehetséges hosszútávon valamiféle kiút?
– Nem vagyok Unió ellenes, de pénzpolitikai döntést sejtek a folyamatok mögött. Azzal, hogy a kis vágóhidaknak hadat üzentek, a megfelelõ minõség és beltartalmi érték nélküli dömpingtermelés teljesen feleslegessé és életképtelenné teszi a minõségi kistermelést, ami pedig nélkülözhetetlen lenne. Addig is, amíg a szemléletváltozás nem megy el ez irányba, nagyon figyeljünk oda a vásárlásnál! A feltûnõen olcsó élelmiszer biztos, hogy nem minõségi, nincs valódi tápértéke, károsíthatja az emberi szervezetet. Érdemes állatorvos tanácsát kikérni, ha bizonytalanok vagyunk egy-egy termék esetében.
A szakembertõl megtudtuk, hogy folyamatosan ellenõrzik a helyi vágóhidakat, élelmiszereket elõállító, forgalmazó és értékesítõ helyeket éppen azért, hogy a hamisítók ne élhessenek a jóhiszemû vásárlók ismerethiányából.  Így az átcímkézett, rossz minõségû élelmiszerek nem kerültek, elvileg nem is juthatnak a bevásárlókosarainkba.

Kép és szöveg: dt.

Dobos doktor vágóhídi mintavétel közben.jpg

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.