Hova szárnyal a kultúra Szentesen? – Váltani, vagy sem…

Egyedülálló feltételek jellemzik a Szentesi Mûvelõdési Központ mûködését, hiszen minden funkcióhoz külön épület tartozik. Varróné Szabó Ildikó, az intézmény igazgatója segítségével próbáljuk megvilágítani azokat a tényeket, amelyek ma meghatározzák a mindennapjaikat. Lássunk jobban mögé, mi a jobb Szentes közmûvelõdésének: ha továbbra is önkormányzati intézményként mûködik, vagy ha nonprofit kft. váltja fel a mai struktúrát…

A Szentesi Mûvelõdési Központnak szinte minden helyi kulturális eseményhez van köze. Hol elõtérbe kerül a saját szervezésû rendezvényeivel, hol a hangyamunkát adják mások dicsõsége mögé. Ma hat épület tartozik egy irányítás alá, és jelenik meg a gyûjtõnév alatt.
– Valamennyi épület, arra épült, amire használjuk – mondja Ildikó.
– Büszkék vagyunk a Tokácsli Galériára, amely jellegzetes tetõ megvilágításával egyedülálló, vagy a jövõre száz éves Õze Lajos Filmszínházunkra, ahova éves szinten tízezer látogató vált jegyet. A Mûvelõdési és Ifjúsági Ház a kétszázötven fõs pódiumtermével egészen a húsz fõs szakköri termekig, nagyon sok funkciót be tud tölteni. A Kiss Bálint utcai civil ház még nem üzemel, a Móricz Zsigmond Mûvelõdési Ház a civil csoportok igazi találkozási helye, hiszen a szakmai programok mellett vacsorás estekre és baráti találkozókra is kiválóan alkalmas. Ez az egyetlen teljesen akadálymentes épületünk. A Megyeháza Konferencia és Kulturális Központ termeinek is évrõl évre nõ a kihasználtsága, azonban sajnos egyik épület sem tudja pótolni az ötszáz fõ befogadó képességû színházunkat, ami nagyon hiányzik a színházat szeretõ közönségnek.
Milyen ma, változott-e az épületek kihasználtsága?
– A felsorolt épületeink kihasználtsága jó, bár nem egyenletes. Nem könnyû megszervezni a mûködõ öt épület rugalmas nyitva tartását sem a húsz nyolcórás, három hatórás és egy négyórás foglalkoztatottunk beosztásával. Nincs azonban olyan nap, az ünnep- és vasárnapokat is beleértve, hogy az öt intézmény közül legalább kettõ ne lenne nyitva.
Az egyes funkciók összevonása megoldást jelenthetne?
– Egyáltalán nem. Van ugyan az ifjúsági háznak vetítõterme, azonban egy mozi mai követelményeinek nem felel meg. Korábban, pályázati forrásokból, kicseréltük a székeket és a legmodernebb hangtechnikai berendezésekkel szereltük fel az Õze Lajos Filmszínházat, ami az ifjúsági házban újabb tízmilliós költséggel lenne kivitelezhetõ. S ami a legfontosabb, itt az IHÁ-ban nem biztosítható a kötelezõ két kijárat sem. A másik fontos kritérium a fûtés, ami nem szakaszolható, így az épület teljes fûtése télen közel harmincezer forintot jelent naponta. Pályázunk most is a fûtés korszerûsítésére, ám ez még a jövõ…
– Mégis gazdaságosan mûködtethetõ ez az intézménystruktúra?
– Ennek érdekében mindent megteszünk. Tavaly pl. rekord bevételünk volt tanfolyamokból, ám az idén, források híján, nem igényelték a helyiségeinket e célra. Most viszont a kiesõ bevételeket a Nyári színházunk többletbevételei egyenlítik ki. Nagyon gondosan kezeljük a bevételek és kiadások egyensúlyát. Inkább arra törekszünk, hogy plusz forrásokra tegyünk szert, amibõl további rendezvényeket, eszközbeszerzéseket vagy kisebb felújításokat tudunk finanszírozni.
– Mennyibõl gazdálkodik a Szentesi Mûvelõdési Központ?
– Idén ötvenhét millió forint önkormányzati támogatás áll a rendelkezésünkre. A támogatás öszszege az elmúlt három évben hét millióval csökkent. A teljes költségvetésünk azonban száztíz millió forint körüli a bevételektõl függõen. Takarékos gazdálkodással értük el, hogy a gazdasági válság hatásai ellenére a rendezvényeink száma nem csökkent. A mûsorok között aszerint válogatunk, hogy a színvonalas programok bevételeket is hozzanak. Erre jó példa volt az idei Nyári színház program sorozata.
Ildikó 26 éve van a pályán, szerinte önkormányzati intézményként biztosított a színvonalas szakmai munka. Kft-k esetében a bevétel az elsõdleges, ahol a nívós programok, szolgáltatások csökkenhetnek vagy meg is szûnhetnek. A tervezett nonprofit kft. lényegesen több mûködési forrást igényel majd, mint a jelenlegi, önkormányzati intézményi forma. Akad tehát néhány kérdõjel, amelyeket jó szándékkal, gondos odafigyeléssel és szakértelemmel lehet csak “eltûntetni”.  
Kép és szöveg: dt.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.