Pályázatunkra érkezett – A káros szenvedélyekről
Napjainkban fénykorukat élik a káros szenvedélyek. Az idõsebb, a közép, de még a legifjabb korosztály is rendelkezik minimum két káros szenvedéllyel. A legelterjedtebbek az alkoholizmus, a kábítószerezés és a cigarettázás.
Hiába a csomagolásokon feltüntetett “Egészségre káros” felirat, az emberek még csak figyelembe sem veszik. A hatalmas plakátok, a tanulságos reklámok, netalán filmek, ami a legrosszabb, még az évente több százezer káros szenvedély által elhunyt ember ténye sem riasztja vissza õket. Íme, néhány gondolat a káros szenvedélyek veszélyeirõl, következményeirõl:
AZ ALKOHOLIZMUS – AZ ALKOHOL MEGHATÁROZÁSA
A spiritusz, az alkohol orvosi latin neve, mely nem más, mint az etilalkohol (CH3 – CH2-OH). Ez a színtelen, illékony, kellemes illatú, égetõ ízû gyúlékony folyadék, amely 78,3 Celsius-fokon kezd forrni. A cukortartalmú növények, ill. állati nedvek erjedésekor keletkezik. “Alkohol” alatt rendszerint csak az etilalkoholt és az etanolt értjük, bár ebbe a családba kémiailag számos más anyag is beletartozik. A mai tudományos álláspont szerint az alkoholnak nincs semmiféle hasznos hatása a szervezetre, károsító viszont annál több.
AZ ALKOHOL HATÁSAI
Az alkohol sejtölõ méreg. Ellene a szervezet védekezik. A májsejtek fokozott tevékenységbe kezdenek, elbontják az alkoholt ecetsavra és vízre, ami már kijut a szervezetbõl párolgással, kilégzéssel, vizelettel. Ez lassú folyamat, így a szervezetbe került alkohol jelentõs része felszívódik. A felszívódás már a gyomorban megkezdõdik, a szer legnagyobb része azonban az emésztõcsatorna felsõ szakaszának falán keresztül kerül a véráramba. Minél gyorsabban jut át a gyomron, annál hamarabb jelentkezik a hatása. A felszívódást követõen viszonylag egyenletesen oszlik el a testfolyadékokban, könnyedén bejut az agyba, ha terhes nõkrõl van szó, a köldökzsinóron keresztül a magzatba is.
Az ittas ember gátlásai oldódnak, önfegyelme és lelkiismereti kontrollja elvész, ezért nem ismeri fel a fenyegetõ veszélyt. Fokozódik bátorsága, de romlik szellemi és fizikai cselekvõképessége. Az alkohol gyorsan csökkenti a mozgások magas szintû koordinációjáért felelõs kisagyi idegmûködést, és ezáltal a részeg ember nem képes tudatos, összerendezett mozgásra. Alkoholfogyasztás esetén a gátlások csökkennek, az akarati ellenállás gyengül, felszínessé válik a gondolkodás, elvész a reális helyzetfelismerés. Mindezek következtében indulatkitörések, erõszakos megnyilvánulások jelentkezhetnek. Hatására az idegmûködés lelassul, és depressziót okoz. Az információtároló és visszakeresõ képességet is befolyásolja. Az alkohol hatására akár rohamok is felléphetnek.
AZ ALKOHOL VESZÉLYEI ÉS BETEGSÉGEI
“Az alkohol öl, butít és nyomorba dönt!”
Korunk egyik legsúlyosabb és a legtöbb szövõdménnyel járó népbetegsége az alkoholizmus. Pusztító hatása visszafordíthatatlan folyamat, azaz irreverzibilis. Az alkoholfogyasztáshoz – mint legális droghoz – mindig talál az ember alkalmat. Van, aki unalmában, bánatában, jókedvében, üzleti okok végett iszik. Azt azonban senki sem veszi figyelembe, hogy helyrehozhatatlan fizikai és pszic-hikai károsodásokat okoz. Az idült alkoholista nemcsak önmagát, de elõbb-utóbb családja, környezete életét is tönkreteszi. Az alkoholnak tehát a társadalmi veszélye is jelentõs. Az alkoholista szervezete az állandó alkoholfogyasztás következtében fokozatosan leromlik és súlyosan megbetegszik.
Ha az anya iszik a terhesség alatt, a csecsemõnek nagy esélyt biztosít arra, hogy alkoholszindrómával szülessen. Ez maradandó fizikai idegrendszeri károsodást jelent.
Az alkoholizmus én-mániához is vezet. Az alkoholistáknak nem szándékosan nõ meg az egójuk, az én-mánia mélyreható, belsõ lélektani folyamatok eredménye, melynek gyökere a bizonytalanságban és feszültségben keresendõ.
A KÁBÍTÓSZEREK ÉS TOXINOK HATÁSA A VISELKEDÉSRE – A KÁBÍTÓSZEREK
Növényi eredetű vagy szintetikusan előállított kémiai anyagok csoportja, amelynek használata kábítószer-függőséghez vezet. Kábítószer a hasis, marihuána, kokain, heroin, stb.
A KÁBÍTÓSZER-FŐGGŐSÉG
A kábítószerezés kémiai anyagok fogyasztása a tudatállapot módosítása céljából. Az jellemző rá, hogy a kábítószerező legyőzhetetlen késztetést érez a kábítószer újabb, fokozatosan növelt adagjának a bevételére.
A KÁBÍTÓSZER-FÜGGŐSÉG OKAI:
A kábítószerezés az egyik legveszélyesebb szociális jelenség. A "fehérhalál" évente több millió, zömmel fiatal áldozatot követel. A bűncselekmények harminc százalékát kábítószerek hatása alatt, vagy a kábítószerek megszerzése érdekében követik el. A kábítószerezők azért is veszélyesek, mert gyorsan terjed közöttük az AIDS vírusa. A kábítószerezők hetven százaléka az AIDS vírusának a hordozója. A kábítószerek fogyasztásának okai négy tényezőcsoportba sorolhatók.
Az első csoportba a kábítószerek elérhetősége tartozik, hiszen az egyszerű elérhetőség révén több emberhez juthatnak el a drogok.
A második csoportba a társadalom szellemi és gazdasági hanyatlását, az adott kultúrát és hagyományokat soroják.
A tényezők harmadik csopotját a szociális körülmények, nehézségek, kudarcok, az egymásra rakódó és lelki feszültséget okozó otthoni és iskolai konfliktusok képezik. Ezeket a feszültségeket a fiatalok néha kábítószerekkel próbálják oldani.
A kábítószer-fogyasztás okainak negyedik csoportja a családi nevelés hiányosságaival, az iskolai nehézségekkel és társadalmi problémákkal kapcsolatos. A drogfogyasztásra általában az érzelmileg kiegyensúlyozatlan, pszichikailag éretlen, beszűkült érdeklődésű, egoista emberek hajlamosabbak. A serdülőkorúakra nagy hatással van a divat is. A "fűszívás", alkohol- és drogfogyasztás divatja elég gyorsan terjed. A drogozást segítik elő a lázadó viselkedésformák, mint pl. a kialakult szabályokkal való szembeszállás, a "csak azért is az ellenkezőjét csinálom" magatartás és a másság minden áron való bizonygatása.
A kábítszerezés terjedésének kedvez a társadalom erkölcsi értékeinek az elutasítása, és a minden áron való önmegvalósításhoz fűződő jog kiforgatott értelmezése, a mának élés, az örömszerzés, de nem a saját munka gyümölcse által, hanem a kábítószerek nyújtotta hamis képzet révén.
A KÁBÍTÓSZER-FÜGGŐSÉG KIALAKULÁSÁNAK BIOLÓGIAI MECHANIZMUSA.
Az agyban létezik úgynevezett neuroszekreter sejtek, amelyek biológiailag aktív anyagokat szintetizálnak és választanak el. Ezek az anyagok más idegsejtek működését szabályozzák. A szabályozó anyagok között vannak olyanok, amelyek hatása hasonlít a morfinéra, ezért endorfinoknak vagy belső morfinoknak nevezik őket. Az endorfinok a rájuk érzékeny, érzelemszabályozó idegsejtekre fejtik ki hatásukat. Normális állapotban az agy valamennyi élettani folyamata kiegyensúlyozott, ezért csak annyi és olyan endorfin választódik el, amennyi és amely az idegsejtek működőképességének és a szervezet kiegyensúlyozott érzelmi állapotának fenntartásához szükséges.
Ha kábítószerek jutnak a szervezetbe, akkor először erősen izgatják az idegsejteket. Ezt eufória kíséri, illúziók, súlytalanság érzése alakul ki, megszűnik a figyelem, megváltoznak az érzetek. Majd következik a levertség, megváltozik az érzelmi állapot: a harag jólelkűséggel váltakozik, lelassul a gondolkodás, félelemérzet jelentkezik, romlik a közérzet, depresszió alakul ki. A pszichikai zavarok jelentősen csökkentik a munkaképességet, szaporává válik a pulzus és a légzés, romlik az értónus szabályozása.
A kábítószerek gyakori, de nem tartós szedésétől először lelki, majd fizikai függőség alakul ki. A kábítószerfüggésnek ebben a stádiumában a drogos személy kábítószer nékül semmilyen aktív tevékenységet nem tud folytatni. A kábítószer-függőség mindig kialakul, de ez az egyes embereknél és a különböző kábítószerek esetében másként történik.
A KÁBÍTÓSZER-FÜGGŐSÉG BIOLÓGIAI ÉS SZOCIÁLIS KÖVETKEZMÉNYEI
A kábítószerek fogyasztása jelentős káros elváltozásokat idéz elő minden szervben és szervrendszerben. A hasis élvezete az agyi véredények belső hártyáját rombolja, verőértágulatok – aneurizmák – keletkeznek rajtuk.
Az erek működési zavarai csökkentik az idegsejtek oxigén-és tápanyagellátását. Megváltozik a sejtmagok felépítése. Az idegsejtek egy része elpusztul. Az idegrendszer kóros elváltozásai károsítják a pszichikumot. Gyengül az emlékezet, csökkennek a szellemi képességek, jelentkeznek a gyengeelméjűség jelei, a drogost félelem, éjszakai rémlátomások gyötrik. A kábítószerek élvezete megváltoztatja az egyéniséget. A kábítószeres személy dühössé, gyanakvóvá válik, antiszociális magatartást vesz fel. A memória, a szellemi képességek és az érdeklődés gyengülése következtében megszűnik a munkaképesség. Ebből fakadóan az újabb kábítószeradag megszerzéséhez szükséges pénzt a drogos kész lopással, vagy akár más súlyos bűncselekmény elkövetésével megszerezni.
A toxikománia
A toxikománia egyes gyógyszerkészítmények és háztartási vegyianyagok fogyasztása kábult állapot elérése céljából. A pszichotróp és altató gyógyszerkészítmények túladagolás esetén toxikus hatást fejtenek ki. A háztartási vegyszerek között a különböző szerves oldószereknek van toxikus hatás. A pszichotróp anyagok rendszerint lassan hatnak és jelentéktelen a függőség kialakulásának esélye. A toxikus háztartási vegyszerek gyors hatásúak, a szervezet a központi idegrendszer jelentős károsodásával reagál rájuk.
Hogyan előzzük meg a káros szenvedélyek kialakulását?
Bármilyen betegséget könnyebb megelőzni, mint gyógyítani. Egy keleti közmondás szerint "Aki tettet vet, szokást arat, aki szokást vet, jellemet arat, aki jellemet vet, sorsot arat." Következésképpen – a megelőzés első és legfontosabb feltétele az, hogy ismerjük a kábítószer, alkohol- és cigarettafogyasztás következényeit, és soha semmilyen körülmények között ne fogyasszuk, még csak ne is kóstoljunk soha alkoholt, kábítószert vagy cigarettát. A feszültség levezetésének leghatékonyabb és legbiztosabb módszere, hogy valamilyen alkotótevékenységgel – zenével, sporttal, tornával – foglalkozzunk. Arra kell törekednünk, hogy életünket olyan érdekes és hasznos tevékenységgel töltsük ki, ami megfelelő életminsőget biztosít és szellemi kielégítést nyújt számunkra.
20 13-43 éves embert kérdeztem meg, milyen gyakran fogyasztanak alkoholt. Mindössze ketten mondták azt, hogy egyáltalán nem fogyasztanak. Csak ünnepi alkalomkor hároman, hétvégente hatan. Szórakozóhelyen bármilyen alkalomból már kilencen válaszoltak igennel. Nemek szerint teljesen vegyes az összetételük.
Bahus Katalin 15 éves
Kárpátalja – Gát
Dicséret