A képviselő-testület üléséről – Vitáról vitára

térképvázlat.jpgJanuár utolsó péntekén tartotta soron következõ ülését a szentesi képviselõ-testület. Ezúttal  beszámolók, elsõ olvasatú elõterjesztések keltettek élénk vitát, a szokottnál kevesebb érdemi döntés született. Kinevezésrõl is határoztak.

+ 1 GONDNOK

Ezúttal a képviselõk elé került a Gyámhivatal gondnoksági ügyekkel kapcsolatos feladatairól szóló beszámoló is.
A szentesi gyámhivatalban jelenleg hat felsõfokú végzettségû ügyintézõ dolgozik, akik Szentes mellett a környezõ hét községben felmerülõ ügyeket is intézik. Elsõdleges feladataik a gyermekvédelemmel kapcsolatosak, de hatáskörükbe gondnoksági ügyek is tartoznak, amelyekre a vonatkozó szabályozás  2001. novembere óta áll fenn változatlanul. Ma a 234 gondnokoltat hét munkatárs segíti. Hornyik László, a szociális  bizottság elnöke javasolta, hogy a hivatásos gondnokok számát eggyel növelje meg a testület, s foglalkoztatásának költségét vegye figyelembe az idei költségvetés összeállításánál. Jogszabály szerint ugyanis hivatásos gondnokonként max. harminc fõ ellátására van lehetõség. Jelenleg a munkatársak túlterheltek. Ezt Ollai Istvánné is megerõsítette, hozzá téve: nem jut elég idõ az ellátandókra. Móra József köszönetét fejezte ki a gyámhivatal szakembereinek munkájáért. A nem hivatásos gondnokok viszont Demeter Attila szerint nem kellõképpen felkészültek feladataikból. Nehezen igazodnak el jogaik és kötelezettségeik terén. Felkészítésükre több figyelmet kellene fordítani.
A képviselõk a szakbizottság egy fõ hivatásos gondnok felvételére vonatkozó javaslatát elfogadták, a beszámolót pedig tudomásul vették.

+ EGY KIS TÕKE

Elsõ olvasatban foglalkoztak az önkormányzat vállalkozásfejlesztési koncepciójával. Errõl a polgármester azt mondta, hogy az EU versenyjog kevés mozgásteret biztosít a vállalkozói tõke idecsalogatásában. Ha már a befektetõ hazánkat kiválasztotta, még mindig bõven válogathat a régiók közül, mert a város szempontjából már a legmeghatározóbb az autópálya közelsége lesz számára.
Horváth István szerint a már mûködõ vállalkozásokat segítõ prioritások is kerüljenek napirendre. Az önkormányzat – Rébeli Sz. Tamás meglátása szerint – 12 éve adós a város ilyen jellegû kitörési irányának meghatározásával. A város még mindig kiszolgáltatott, mert a nagy cégek helyi adójából tud csak elõre lépni. Hiányolta az elõterjesztésbõl a határidõket. Sürgetõnek tartotta a konkrét programok megkezdését, az új munkahelyek szükségszerûsége mellett azonban a jelenlegiek megtartására is figyelmet kért. Alacsonynak nevezte azt a 150 ezer forintos kedvezményt, amely ma egy befektetõt megillet a telekárból Szentes Ipari parkjában akkor, ha munkahelyek létesítését legalább öt évre vállalja.
Az anyagot tanulmány jellegûnek nevezte Demeter Attila, amelybõl jó néhány fontos dolog hiányzik. Kozák János üdvözölve az elkészült dokumentumot a hibák szakértõk bevonásával történõ kijavítását indítványozta. Megfontolásra ajánlotta Dunaújváros példáját, ahol félmillió forint jár alkalmazottankénti kedvezményként a befektetõnek.
A téma többet érdemel, legyen egy csapat, amely kidolgozza az elõterjesztést, és legyen felelõse is a munkának, – javasolta Földvári N. István.
A márciusi ülésen véglegesíteni szánt anyaghoz elhangzottakra Szirbik Imre úgy reagált, hogy az EU lehetõséget ad kisvállalkozások három éves támogatására.  A vitatott kedvezmény szektorsemleges, összege azonban csak akkora lehet, amit a városnak megéri beinvesztálni.
A koncepcióról Bocskay István ad felvilágosítást a polgármesteri hivatalban, észrevételeket február közepéig fogad a témához. 

+ FIZETÕ PARKOLÁS

A képviselõ-testület november 24-i ülésén döntött arról, hogy a városban kiépíti a fizetõ parkolás rendszerét. A mostani ülésre a más városokban folytatott gyakorlatról készült összefoglaló. A téma nagyon komoly vitát indukált. A polgármester elõadta, hogy parkolóautomata rendszerben gondolkodnak, s nem elsõsorban a bevételnövelés, hanem a parkolókapacitás jobb kihasználása miatt, mivel az szûkös. 360 tervezett fizetõ parkolóhely, 12 parkolóóra mintegy 30 millió forintból létesíthetõ. Az összeget hitelbõl finanszíroznák, mivel az hamar megtérülhet.
Kérdésként merült fel a vállalkozók, áruátvétel problematikája mellett az érintett ingatlanokban lakók gépjármûhasználatára vonatkozó szabályozás is. Többen a tárcsásóra rendszert javasolták, mert az nem igényel befektetést. De a két oldal szereplõi arról is vitába keveredtek, milyen régóta is foglalkozik a testület a parkolás fizetõssé tételének lehetõségeivel. A szentesiek parkolási szokásait épp úgy kritikával illették, mint az automata mûködését, vagy azt, hogy mely területek maradjanak ki a fizetõs körbõl. S vajon melyik mellékutcába  menekülnek majd azok, akik nem akarnak parkolójegyet váltani…
Végül abban foglaltak állást, hogy a rendelet elõkészítése tovább folyik, a városfejlesztési bizottság megvizsgálja a felmerült kérdésekre adható válaszokat. Egyetértettek a képviselõk abban, hogy az elsõ negyedóra a fizetõhelyeken is ingyenes legyen.
Néhány adat: fizetõ parkolók lennének az Ady Endre, Klauzál, Horváth Mihály, Jövendõ, Kiss Bálint, Kossuth u., és Kossuth tér, valamint a Petõfi utca területén. A témára visszatérnek. (Csak zárójelben jegyezzük meg, Szentesen elsõként valósul meg a fizetõ parkolás. A környezõ városok, Csongrád, Hódmezõvásárhely, Makó sem alkalmazza még.)

térképvázlat.jpg

(Körrel jelzettek a parkolóórák tervezett helyei.)

+ KINEVEZÉS

Szentes Város Gondozási Központjának igazgatói posztjára írt ki pályázatot a közelmúltban az önkormányzat. Szebellédi Anna egészségi okokra hivatkozva adta vissza tavaly õsztõl a munkakört, amelyet Puskásné Halál Ágnes megbízott igazgatóként lát el február elsejéig.
A pályázatra ketten jelentkeztek. Az egri illetõségû pályázó idõközben visszalépett. Puskásné Halál Ágnes öt évre nyerte el a munkakört.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.