A közgyűlés döntéseiről – Fő a horgászrend
Kedves horgásztársaim! 2006. december 17-én lezajlott a Gerecz Elemér Horgászegyesület évi rendes közgyûlése. Meglehetõsen feszült légkörben indult, ám a jelenlévõ közel százötven tag józan ítélõképessége, bölcs döntései alapján nyugodtan állítom, hogy az elmúlt idõk legkonstruktívabb közgyûlésévé nõtte ki magát.
A jelenlévõk igen nagy százaléka megértette végre, hogy a vezetõség kizárólag a közösség javáért dolgozik – mint eddig mindig – ellenszolgáltatás nélkül, és a közösség érdekeit tartva szem elõtt a döntései során. Ezért NAGYBETÛS KÖSZÖNET MINDEN RÉSZTVEVÕNEK, sõt azoknak is, akik távolmaradtak bármilyen okból, de egyetértenek a jelenlévõk döntéseivel.
Azok tájékoztatására, akik valamilyen okból nem tudtak eljönni a közgyûlésre, leírom a jelentõs döntéseket.
A meglehetõsen szûkre szabott, de lényegre törõ elnöki beszámoló után a horgászrend módosítása váltott ki vitát, amit úgy tudok értékelni, hogy végre megértette a tagság, hogy az egyesület tulajdona nem egyesek megélhetési lehetõségeinek kiegészítésére van, hanem mindannyiunk szórakozására, kikapcsolódására szolgál, és ennek szellemében kell megalkotnunk a horgászrendet, meghozni azokat a kötelmeket, amelyek betartásával igazságosabb fogási lehetõséget tudunk biztosítani minden horgásztársunknak.
A lényeges változtatásokat írom most le. A számítógép ördöge, úgy látszik, most sem aludt, mert valószínûleg helytelen mentés okán történhetett meg az, hogy kb. száz területi engedélyen kimaradt egy most elfogadott döntés a ponty fogási korlátozások kapcsán. Ezért most ismertetem a helyes, a közgyûlés által elfogadott horgászrendi változásokat, amit az iroda ablakában kihelyezve is olvashatnak.
Természetesen mindenki figyelmébe ajánlom a területi engedély hátoldalán található horgászrendet, ahol pontosan elolvashatja és tudatosíthatja magában az új fogási rendet a fent említett kb. száz kivételével. Természetesen rájuk is érvényes a közgyûlés által elfogadott horgászrend. A változások tehát a következõk:
A 2. pont elsõ mondata: Csónak telepítése a Kurcán (kivéve a Bali hídtól az Eszperantó hídig) engedélyezett március 1-tõl november 15-ig. Ezt követõen a csónakot ki kell venni a vízbõl. Ezen szabály megszegése fegyelmi vétség. (Erre még a késõbbiekben kitérek.)
A horgászrend 4. pontja helyesen: Az egyesület vizein felnõtteknek pontyból naponta 2 db, hetente 6 db, évi 30 db, egyéb halból napi 5 kg, heti 10 kg. vihetõ el. Az amur fogható mérete 50 cm, napi 1 db. vihetõ el. A compó mérete 25 cm. Más méretkorlátozás alá esõ halak fogása az országos horgászrend szerint. A kifogott pontyot kilogrammban, a fogás idejét a kecsege rovatban 0 – 24 órás rendszerben kell beírni. Javítani a fogási naplót csak úgy lehet, hogy a hibás bejegyzést egy egyenes vonallal át kell húzni, és a következõ sorban kell megtenni a helyes bejegyzést. A kifogott nemes halat azonnal be kell írni, a horgászat addig nem folytatható. Telepítés után három hétig a 2 db. ponty megtartása után a horgászhelyet el kell hagyni.
Az egyesület vizein a csali behordása tilos.
A horgászrend 10. pontja módosult: Elhagyott elveszett területi engedély csak új váltásával pótolható, évi egy alkalommal.
12. pont változása: a fogási naplót január 5- ig kell leadni.
A további szöveg változatlan.
A tisztségviselõk beszámolóinak meghallgatása után következett egy nagyon fontos és lényeges napirendi pont, az alapszabály módosítása.
Remélem mindenki számára ismert, hogy az ügyészség 2006. márciusában kezdett az egyesület mûködésével kapcsolatban vizsgálatot. Mint a közgyûlésen kiderült, mert felfedte önmagát, Sz. Antal horgásztársunk feljelentése alapján. Az ügyészség tíz hónapig tartó vizsgálata az alapszabályunk véleményezésével zárult. Tehát semmi féle gazdálkodással kapcsolatos szabálytalanságot nem talált.
Az alapszabály módosítására 48 óránk maradt, mivel az ügyészi észrevételeket 2006. december 15-én 14 órakor kaptuk kézhez, a közgyûlés rá, közel 48 órára volt öszszehívva. Ezért a közgyûlésen csupán a leglényegesebb módosításokra volt lehetõség. A teljesen – az ügyészi észrevételek alapján – átdolgozott alapszabály kidolgozása folyamatban van, január hónapban végleges formát ölt, ám elfogadása a következõ közgyûlés feladata lesz.
Az alapszabály részleges átdolgozásának eredményeképpen vált lehetségessé a területi engedély árának meghatározása, amely 2007. évre 16000 Ft-ban lett elfogadva, valamint az ügyészi véleményt figyelembe véve a 2008. évi területi engedély árát a közgyûlés 18000 Ft-ban határozta meg. Szintén az ügyészi vélemény alapján a következõ közgyûlést a 2007. év lezárása után, 2008. év elején fogjuk megtartani.
És most visszatérek a csónakok problémájához. Már az elõzõ számban is leírtam, hogy sokan nem vették ki a csónakjukat a horgászrendben meghatározott idõpontig, november 15-ig. Nos, ez ismét meghozta a „gyümölcsét”, ugyanis a pankotai tavon január elsõ hétvégéjén békésen csónakázó embert találtak ellenõreink, akit a rendõrségi elõállítás és kihallgatás után hazaengedtek. Csupán hatvan méter hálót szedtek össze bûnjelként, ám ez mit sem akadályozta meg abban, hogy a szabadulása után azonnal visszategye – vélhetõen segítséggel – az ellenõrök által partra húzott csónakot, és ki tudja mit próbált elkövetni.
Ezért kénytelen a vezetõség olyan döntést hozni, hogy megtiltja a pankotai tavon a csónaktelepítést. Sok becsületes horgász apró de nem lényegtelen szabálytalansága miatt kell olyan szabályokat hozni, ami a józanésszel ellentétesnek látszik, ám a gyakorlati tapasztalat igazolja azt. Ha a csónaktulajdonosok hazaviszik a vizek partjáról a csónakjaikat, akkor nincs lehetõsége a fentihez hasonló garázdáknak tettük elkövetésére. Remélem, hogy mindenki megérti, és magáévá teszi ezt a gondot, és a jövõben jogkövetõ magatartást tanúsít a horgászrend figyelembevételével.
Végezetül kellemesebb vizekre evezve, horgászati lehetõségre hívnám fel a tagság figyelmét. Módjával ugyan, de lehet fogni menyhalat a Tiszán. Fogdossák a pontyot és a keszeget a Gerecz tavon és a Zsoldoson. A jelenlegi, tavaszinak mondható idõjárás meglátszik az engedélyt kiváltók sokaságán is. Ha nem lesz böjtje ennek a kellemes idõjárásnak, akkor hosszú horgász szezonra van kilátásunk, de bármilyen idõjárás is jön ezután, ne feledjük a régi mondást: január, február, aztán itt a nyár.
Még egyszer megköszönöm a közgyûlésen résztvevõk aktivitását, azt a segítõ magatartást, amit tanúsítottak, és kérem azok hasonló hozzáállását, akik valamilyen ok miatt nem voltak ennek a rendkívül jó közgyûlésnek a részesei.
Január vége van. Az idõjárás nekünk kedvezett. Kedveskedjünk saját magunknak azzal, hogy 2007. évben nem követ el senki szabálytalanságot, ne legyen dolga az egyesület fegyelmi bizottságának, és fogjunk minél több halat a szabályok betartásával.
Azzal a szállóigével búcsúzok, amit nem régen hallottam: fogjak akkora halat, hogy ne kelljen hazudnom. Mindenkinek sikeres horgászévet kívánok!
Füsti-M. Lajos elnök
Fotó: Király József