Aktív Gazdaság III. – Pályázni tanulunk
Újra kell tanulnunk pályázni, vonható le a Megyeháza zöldtermében hétfõn délelõtt tartott fórum alapján. Az Aktív Gazdaság üzleti találkozó sorozat mostani programja is nagy érdeklõdésre tartott számot Szentesen.
Az összejövetel arra a kérdésre kereste a válaszokat, hogyan juthat egy gazdasági szereplõ fejlesztési forrásokhoz 2007-2013. között az uniós Magyarországon.
A lehetséges válaszokat a Dél-alföldi Operatív Program (DAOP) gazdaságfejlesztési szakembere, Tóth Róbert, a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség Kht. projektmenedzsere és Uhlig Rita a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület régió referense igyekezett megadni.
Bocskay István, a szentesi Ipari park referensének köszöntõje után Szirbik Imre polgármester beszélt a készülõ városi gazdaságfejlesztési koncepcióról. Kiemelte az önkormányzat nem profitérdekeltségû mûködését. A munkahelyek megtartása, újak teremtése mellett a szociális érzékenység kell, hogy jellemezze döntéseiben. A vállalkozásoknak azonban a lehetõségein belül igyekszik segíteni. Ám korrekt mértéktartással a szabályok szerint jár el.
Tóth Róbert meglehetõsen újszerû fogalmakkal ismertetett meg bennünket. A kidolgozás alatt álló, folyamatosan ez év áprilisától megjelenõ pályázati lehetõségek ágazati és regionális operatív programokként szerepelnek majd. A négy fõ prioritási tengely a gazdaságra, a turisztikára, a közlekedésre, a humáninfrastruktúrára és a térségfejlesztésre ad várhatóan minden eddiginél nagyobb lehetõséget. A humánerõforrás kategóriájába tartoznak ezután az általános iskolák és óvodák megújulását szolgáló projektek. Érdekes turisztikai pályázatokra számíthatunk, hiszen külön elemei vonatkoznak az egészség-, a lovas-, a vadász-, vagy a horgászturizmusra. A pályázható öszszeg minimumát 10 millió forintban tervezik, s attól függõen, hogy a gazdaság szereplõje milyen cégformát választott a szükséges összeg 50-85%-át nyerheti el támogatásképpen.
Az elõadó vázolta például a barnamezõs beruházásokat, az ipari parkokat érintõ tervezeteket, megtudhattuk, mit is értünk a jövõben klaszter együttmûködéseken. Olyasmit, amikor több gazdasági szereplõ egy gesztor cég irányításával valósít meg pl. exporttevékenységet, vagy sok száz milliós beruházást.
Uhlig Rita délalföldi felelõs szaktanácsadó arról számolt be, hogy fel kívánja keresni térségünk vállalkozásait, hogy elbeszélgessen azok vezetõivel az általuk dédelgetett, pályázati forrásokat igénylõ fejlesztési célokról. Majd érintette azokat a jelentõs változásokat, amelyek a Nemzeti Fejlesztési Terv II. pályázatainak feltételeit nagyban elkülönítik az NFT I. már többé-kevésbé megszokott vonásaitól. Az új formanyomtatványokon már csillaggal kell jelölni a megfelelõ válaszokat, és az elkészült dokumentáció talán tíz oldalba is belefér. Lényegesen kevesebb dokumentumot kell csatolni. S hogy rövidebb lesz a pályázatok bírálati ideje? Talán lecsökken fél évre, – ígérte.
Kép és szöveg: dt.