Sertés után birkát is vágnak – Újraéledhet az ágazat?
A Brillir Kft. Derekegyházi sertéshúsvágó- és húsfeldolgozó üzeme a közelmúltban – a sertés után – a juhvágást is megkezdte. Tápai László üzemvezetõ a választékot bõvítõ, s egyben hiánypótló tevékenységrõl elmondta:
– Idõsebb kollégáktól tudom, hogy a 60-70-es években meghatározó volt ebben a térségben a juhtartás. A Pankotai Állami Gazdaság vagy a Termál szövetkezet juhászatai azonban már a múlté. Az akkori ágazatnak olyan prominens személyiségei voltak, mint pl. a Kossuth-díjas juhász Andrikó István. Mi most megpróbáljuk élesztgetni egy kicsit a juhtartás iránti kedvet.
– Mennyi jószágot vágnak heti rendszerességgel?
– Heti tizenöt juh vágására kaptuk meg az engedélyt. Nagyon komoly szabályozás vonatkozik a sertés és a juh elkülönítésére, így amikor birkával dolgozunk, sertést nem vághatunk.
– Bizonyára a kereslet is megvan a birka húsára, bõrére…
– A Brillir Kft. mintaboltjaiban, elõrendelés alapján, forgalmazzuk a birkahúst. Gyorsan elfogy, hiszen a társasági rendezvények egyik fontos étele még ma is a magyaros, ízletes birkapörkölt. A Hunor Coop Zrt. is jelezte, hogy a makói Maros ABC részére szállítani kíván tõlünk. A lakossági elõrendelések viszont a szentesi térségben a cégünk Rákóczi utcai boltjában, a Jókai utcai Reál ABC-ben lévõ, valamint a Príma Projekt Kft. József Attila utcai húsboltjában adhatók le. A birkabõr országosan ugyan nem keresett, de mi még ebben a tételben tudjuk értékesíteni.
Bíztató, – vázolta Tápai László – hogy a juhágazat megítélése az utóbbi idõben sokat javult, a kormányzati támogatás szándéka is megmutatkozik. Már most is van elegendõ termelõ, aki a vágóhíd ellátására rendszeresen vállalkozik, sõt olyan is, aki a sertéstartást váltja fel a juhtartásra. S talán egyre többen ismerik fel az ágazat hasznosságát, jelentõségét.
Kép és szöveg: – dite –