Még egyszer az UV-védelemről
Domján Ilona, a szentesi Optic World Optikai Szalon vezetõje újabb tanácsokkal látja el az olvasókat a nyári szezonra, hisz a napsütést megfelelõ védelemmel kell élveznünk, hogy annak káros hatásait a késõbbiekben elkerülhessük.
De mi is a napsugárzás?
A napsugárzás egy bizonyos része, az UV-sugarak nemcsak a bõrt, hanem a szemet is károsíthatják. Tudományos bizonyítékok sora támasztja alá, hogy a szemet érõ túlzott napsugárzás például az egyre fiatalabb korban jelentkezõ, eddig az idõs emberek “privilégiumának tartott” szürkehályog kialakulásának fontos kockázati tényezõje. A színlátás vagy az éjszakai látás károsodása, a szem felszínének gyulladása, a szemkörnyéki bõr korai elöregedése, sõt a bõr vagy a szem belsejének daganata is kialakulhat, amennyiben túl sok napfény éri a szemet.
Korábbi számunkban megtudhattuk Ilonától, mi is a divat az idén a napszemüvegtrendekben, most beszéljünk a védelemrõl.
Egy jó minõségû napszemüveg, amit a tökéletes UV-szûrés, megfelelõ méret és az arc vonalához simuló fazon jellemez, teljes védelmet nyújt a szem és a szem környéki érzékeny bõr számára a nap káros sugarai ellen. Ugyanakkor egy jól takaró napszemüveg véd a levegõben lebegõ por-, piszokszemcsék és allergiát okozó részecskék ellen is. Vízparton fokozottan érvényesül a károsító hatás, és a szakemberek véleménye szerint még akkor is viselni kell a napszemüveget, amikor éppen nincs direkt napfény, tehát borús az idõ. A déli órákban – nemcsak a szem védelme érdekében – érdemes kerülni a napot.
Mibõl is áll az élethez nélkülözhetetlen napfény? A Napból érkezõ sugarak csak nagyon kis része esik a látható fény tartományába, és a napozás során nem elsõsorban ettõl kell tartanunk. A minket érõ napsugarak egy része a melegítõ hatású infravörös fény, amely elengedhetetlen a D-vitamin aktív részének kialakulásához, és így a csontképzéshez, serkenti a vérkeringést és az anyagcserét. Ezzel nincs is gondunk, szükségünk van rá.
A látható fényen “túli” legközelebbi sugárzás az ibolyántúli sugárzás, amely magas frekvenciájú sugárzás, a Napból érkezõ sugarak spektrumán közvetlenül az emberi szervezetet roncsoló röntgensugárzás elõtt található. Az ibolyántúli, másként UV (ultraviola) sugárzás több szempontból is veszélyes lehet ránk. A Föld légkörében lévõ ózonréteg felelõs a Napból érkezõ UV-sugárzás elnyeléséért. Az ókori gyógyító hagyományok, és a ma is alkalmazott színterápia alapján a nyaki és a feji részhez a kék szín tartozik. Az ultraibolya sugarak állnak legközelebb a látható kék színhez, ezért a kék szín a legérzékenyebb az UV-sugárzásra. Napszúrást nem azért kapunk, mert a fejünk van a legközelebb a Naphoz, sokkal inkább azért, mert a fejünket “kék fény” veszi körül. Napszúrást nemcsak napon, hanem felhõs idõben és víz alatt is kaphatunk, mivel az UV-sugarak kb. másfél méterre hatolnak be a víz alá.
Hogy megfelelõ védelemmel élvezhessük a nyarat, az OPTIC WORLD óriási választékban kínál napszemüvegeket most akár 30-50-70% kedvezménnyel! Dioptriás lencsékre fényre sötétedõ rétegeket 50% kedvezménnyel adunk! (x)