Az allergia kezelése gyógynövényekkel

A borús, hideg, esõs hónapokban folyton arra várunk, hogy langyos szellõvel, kék éggel, hajnalban éneklõ rigókkal és virágzó gyümölcsfákkal végre már beköszöntsön a nyár. Ám alighogy elkezdõdik, sokaknak begyullad a szeme, és annyira könnyezik, hogy alig lát, folyik és kisebesedik az orra, és tüsszentési rohamok kínozzák.

Az allergiás betegségek száma az egész világon, így Magyarországon is folyamatosan nõ. Hazánkban hozzávetõleg kétmillió embert, tehát minden ötödik honfitársunkat érinti az allergia valamilyen formája.
Az allergiás reakció kiváltásáért valamilyen – az emberi szervezettõl idegen – fehérje felelõs. Ennek forrása lehet növény – pollen, zöldség, gyümölcs -, állat – toll, szõr, atka, tej stb. – vagy szervetlen anyag – fémek, porok stb.
Egyes családokban halmozottan fordulnak elõ allergiás betegségek, ami genetikai hajlamot jelez. A különbözõ életkorokra más és más allergiás betegség jellemzõ. Csecsemõ- és kisgyermekkorban az allergiás dermatitis – pelenkakiütés – és a táplálékallergia, iskolásoknál az asztma, felnõttkorban a légúti allergia a leggyakoribb.
Sokan életük során mindegyik stádiumon végighaladnak. Leggyakoribb egyébként a légúti allergia, amely lehet szezonális: ilyen a szénanátha, vagy egész évben jelentkezõ például a por- és poratka-allergia.

Az allergia kezelése

Az allergia kezelése az egyre újabb gyógyszerek megjelenése ellenére a mai napig nehéz feladat. Éppen ezért a kiegészítõ gyógymódoknak fontos szerep jut. A természetgyógyászat egyik legõsibb ága, a gyógynövény-terápia jó szolgálatot tehet a panaszok enyhítésében. Fontos, hogy allergiavizsgálattal tisztázzuk a tünetek kiváltásáért felelõs anyagokat. Erre ma már többféle módszer is létezik. Az allergé-nek lehetõség szerinti kerülése a sikeres kezelés feltétele!     
Tipp: az allergiát kiváltó anyagokat ajánlatos allergiateszttel kiszûrni (bio-rezonancia vizsgálat), hogy könnyebb legyen kerülni õket.
Gyógynövények allergiára?
Szöszös ökörfarkkoró (Verbascum thaphsus): megnyugtatja és ellazítja a légzõrendszert, mérsékli a szénanátha tüneteit.
Gyömbérgyökér (Zingiberis officinális): a tüdõ és az emésztõrendszer mûködését javító gyógyfûszer.
Szemvidítófû (Euphrásia officinális): adsztrin-ges (összehúzó) hatású, a felsõ légutak nyálkahártyáján oldja a hurutot is. A belõle készült teából borogatást készíthetünk a szemre, de szemfürdõnek is jó, ha gyulladt a kötõhártya.
Máriatövis: a májanyagcserét aktiválja, javítja máj-csít.
Kasvirág (Echinacea angustifolia): stabilizálja az immunrendszer mûködését.
Ginseng: energetizáló, stresszcsökkentõ.
Tipp: az allergiahajlamot fokozhatja a rossz emésztés is. Támogassa emésztését apróbojtorján-, borsmenta -, gyermekláncfû-, ezerjófûteákkal.

Vigyázat! Aki a felsorolt gyógynövények valamelyikére allergiás, természetesen kerülje annak használatát.

Jó tudni!

Alkalmazhatunk gyógynövénytinktúrát is, melyet naponta három-négy alkalommal kell használni két-három hétig. Gyors megkönnyebbülést, hosszabb távon (2-3 hónap) akár gyógyulást is nyújthat.
Tinktúra készítése: töltsünk meg egy kisebb befõttesüveget a választott gyógynövénnyel, és öntsünk rá alkoholt. Két hétig tartsuk benne, lehetõleg napos helyen. Utána szûrjük le, és máris alkalmazható. Adagolás: naponta 3 x 1 kávéskanállal tegyük teába vagy ásványvízbe.
Mivel enyhíthetjük még a tüneteket?
Ligetszépeolaj: sok eszszenciális zsírsavat tartalmaz, mely elõsegíti a szervezetben a gyulladásgátló (prosztaglandinok) anyagok képzõdését.
A szénanátha tüneteit csökkenti különbözõ stimuláló anyagok fogyasztása, ilyen pl.: a hagyma, a fokhagyma, a torma, a mustár, a zsázsa, a méz és az almaecet.
Fogyasszunk rendszeresen savanyú káposztát, joghurtot is, hogy elõsegítsük a bélbaktériumok mûködését és az immunrendszer erõsítését!
Bach virágeszenciával is jól kezelhetõ az allergia: túlérzékenység esetén az iszalag és a mimulus mérsékli a tüneteket, a nebáncsvirág pedig a bõr- és a nyálkahártya-irritáció esetén hasznos. 
A La pacho (Aktimun) tea salaktalanít és aktiválja az immunrendszert. 4-6 héten át napi 1 litert érdemes fogyasztani.
Nonit elsõsorban a legyengült szervezetû allergiásoknak érdemes szedni: 3-4 x 2 kapszulát 1-2 hónapig.
A körömvirág és cickafark megnyugtatja a bélnyálkahártyát és ezzel csökkenti az allergizáló anyagok felszívódási esélyét.
Napi 1-2 pohár frissen préselt bio-sárgarépalé elegendõ béta-karotint tartalmaz a nyálkahártyák fokozottabb védelméhez.

 Rideg Róbert
természetgyógyász-tanár, fitoterapeuta az Aryan
Természetgyógyász
Oktatóközpont
óraadó tanára

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.