Pályázati tanácsok – Átalakul az NCA – Témák a civilek napján
Szentes Város Önkormányzata és az újjáalakult Városi Civil Tanács hagyományos rendezvényét május 21-én tartotta a Dózsa-ház Ifjúsági Közösségi intézményében. Ez a nap minden évben a térségben bejegyzett, száznál is több társadalmi szervezet képviselõit szólítja meg és szeretné ellátni számukra hasznos információkkal. Így az idén a Nemzeti Civil Alapprogram jövõjérõl is szó esett, de a megjelentek az Új Széchenyi Terv területi pályázataival is ismerkedhettek.
Elsõként a Dózsa-ház Közösségi Tér munkatársa, Barát László ismertette a civil szervezetek képviselõivel azokat a lehetõségeket, amelyeket a januárban átadott intézmény kínál a számukra. A nyitott ház rugalmas nyitva tartással mintegy nyolcvan fõ számára tud egy-egy program esetén teret biztosítani. 40 m2-es csoportszoba, civil iroda, tanácsadó szoba és 70 m2-es terasz kihasználására van lehetõség – sorolta. Volt mód arra is, hogy a résztvevõk körülnézzenek és ismerkedjenek a megújult épület adottságaival.
A program érintette az Új Széchenyi Terv DAOP pályázati programját a még hátralévõ, 2013-ig tartó periódus kapcsán. Tapasztó Dénes, a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség munkatársa elmondta, hogy több mint 60 milliárd forintos keret áll még a térség gazdasági szereplõi rendelkezésére, elsõsorban a turisztikai szolgáltatások, közlekedési infrastruktúra és humánerõforrás fejlesztés célterületre. Civil szervezetek is pályázhatnak majd infrastruktúra fejlesztés címén, várhatóan húsz projekt számíthat 5-50 millió forint közötti támogatásra. A részletek a www. darfu.hu weboldalon nyomon követhetõek.
A soron következõ téma az Önkéntesség Nemzetközi Évéhez kapcsolódott. A Dél-alföldi Regionális Önkéntes Centrum munkatársa, Hegedûs – Nagy Edit szakterülete elsõsorban a kórházi önkéntesség koordinálása. Szólt azokról az értékekrõl, amelyeket most a nemzetközi év programjain keresztül meg tudnak mutatni. Pozitív hatásként értékelte a támogató környezet meglétét, az önkéntesség jelentõségének felismerését, a szolgáltatások színvonalának javítását. Egyedi akciókat említett, mint a december 5-i, vagy a napokban tartott “Te szedd” szemétszedési kampány, amikor megnõ az igény a közjó szolgálatára, az ellenszolgáltatás nélküli önkéntes munkára. Ezek az alkalmak kiválóan alkalmasak az együtt gondolkodásra, közös hasznos cselekvésre. Az önkéntesség kapcsán olyan praktikus kérdések merülnek fel, mint kötelezõvé tehetõ-e az önkéntesség, vagy milyen módon jutalmazható az önkéntes.
2005-ben alakult városunkban a Civil Tanács az alulról jövõ kezdeményezések koordinálására. Virág Olga, az önkormányzat civil és ifjúsági referense sorolta, hogy az egészségügyi szociális ágazatot dr. Báló Mária, a kulturális szervezeteket Hankó Györgyné, az ifjúság ügyeit Gilicze Andrásné, aki egyben a Civil Tanács elnöke is, valamint az oktatás területét Bácskainé Fazekas Márta képviseli. Az ágazatokba tartozó szervezetek képviselõi velük tarthatják a kapcsolatot helyi érdekeik és igényeik érvényesítésében.
Virág Olga ismertette annak a helyi pályázatnak a részleteit is, amelynek keretében 1,5 millió forintot oszt fel az önkormányzat civil szervezetek még támogatásban nem részesülõ programjai megvalósítására.
A rendezvény vendége volt Horváth Tibor, az NCA Tanácsának egyik alelnöke is, aki vázolta, hogy hamarosan indul az a road show, amely az ország nagyvárosaiban kampányol az új civil törvénytervezet megismertetéséért. Az NCA-t ugyanis egy új Nemzeti Egységes Alap váltja fel, miután egycsatornás rendszerben történik majd a támogatások szétosztása. Hogy ez mit jelenthet a gyakorlatban – újra tanulhatják a civilek, amit az új egyesülési törvény társadalmi vitára bocsátásával kezdhetnek hamarosan. A tervezet szerint újra kell regisztrálniuk a szervezeteknek és várhatóan a támogatások is tovább karcsúsodhatnak.
Lejegyezte, fotók:
Dömsödi Teréz