Amit az altatókról tudni kell
Sok ember nem tudja a napjait és éjszakáit altatók nélkül elképzelni. A szakemberek óvva intenek mindenkit attól, hogy az alvásproblémáikat altatókkal oldják meg.
Az alvászavarok kezelése akkor célravezetõ, ha az ok megszüntethetõ, pl. stressz, szorongás, pajzsmirigy túlmûködés, nyugtalan láb, gyógyszer mellékhatás, stb.). Csak akkor alkalmazzunk altatót, ha más megoldás nincs!
Az altatót közvetlenül lefekvés elõtt kell bevenni egy pohár vízzel. Alkalmazására a tolerancia és depedencia jellemzõ. A tolerancia azt is jelenti, hogy egyre nagyobb dózisra van szüksége a páciensnek a hatás eléréséhez. Míg a depedencia függõséget jelent, hasonló tüneteket produkál az élvezeti szerekéhez. Tehát ezeket a gyógyszereket huzamosabb ideig nem tanácsos szedni. Ennek indoka a pszichikai és pszichológiai függõség kialakulásának kockázata. A kezelés idõtartama ezért nõ. Ha már kialakult a gyógyszerfüggõség, csak lassan, fokozatosan kezdjünk a gyógyszer elvonásához. Ellenkezõ esetben a megvonási tünetek erõsen jelentkezhetnek, pl. fejfájás, szorongás, ingerlékenység, érzészavarok alakulhatnak ki, hallucinációk léphetnek fel.
Kinek nem ajánlott az altató?
Akinek légzészavara van, aki éjszakai légzéskimaradástól szenved vagy alkoholbeteg, netán súlyos máj-, vesekárosodással él. Idõseknél a gyógyszerhatás felerõsödésével lehet számolni. Amikor a páciens ilyen helyzetbe kerül, orvoshoz kell fordulnia, mert a döntést õ hozhatja meg felelõsséggel. Különösen amikor más gyógyszerek hatása is befolyásolhatja az altató hatását.
Egyéb lehetõségek vannak-e az alvás javítására?
A melatonin egy a szervezetben is elõforduló anyag, amelyet a tobozmirigy termel az alvás ideje alatt, fontos szerepet tölt be az alvás – ébrenlét ritmus szabályozásában. Pl. ha valaki más országba utazik, az idõeltolódás miatt alvászavar léphet fel. De a több mûszakban történõ munkavégzés miatt is felborul a “napirend”. A gyógynövények között is találhatóak olyanok, amelyek az éjszakai alvást, nyugalmat biztosítani tudják. A napközben kialakult stressz, feszültség miatti alvászavarok orvoslásában sikeresen használható a citromfû, a macskagyökér. A citromfû tea lefekvés elõtt fogyasztva segíti az elalvást, és zavartalanabbá teszi azt. Ismert drazsé, kapszula formában is.
Az altatók hatásairól sok mindent lehetne még írni, ám inkább forduljanak a természetes gyógymódok felé. Mindenre van megoldás, csak meg kell azt találni. A legfontosabb továbbra is, hogy ismerjük önmagunkat, figyeljünk oda a problémák elkerülésére, ha lehet, keressük az egyszerûbb megoldásokat, amelyek számunkra és környezetünk számára is jó hatással lesznek.
Csordás Istvánné
természetgyógyász
eü. szaktanácsadó