Pályázatunkra érkezett – Ökológiai katasztrófa árnyékában

A szentesi Mosolygósabb Régióért Egyesület a XXI. század biztonsági kihívásai diákszemmel c. nemzetközi pályázatára érkezett írásokból tesszük közzé a következõt.

A KÖRNYEZETSZENNYEZÉS

A környezetszennyezés terén Ukrajna sajnos vezetõ helyet foglal el a világon, ami igazán aggasztó, elszomorító tény. Ami ennél is fájóbb, az az, hogy hazánkban az embereket ez nem is érdekli. Tudatlanul szennyezik a környezetet anélkül, hogy belegondolnának abba, mit is tesznek. Ezzel azonban nem csak a környeztet, hanem saját és a környezetükben lévõ emberek egészségi állapotát is rombolják. Felmérések mutatják, hogy az országban egyaránt szennyezett a talaj, a víz és a levegõ is.

A VÍZ

Ukrajna vízvezeték hálózatának 40%-át nem tisztítják. Rohamosan fogy az ivóvíz készlet. A környezet szennyezettsége miatt az utóbbi 50 évben kb. 3000 kisebb folyó vagy ér apadt ki, vagy tûnt el. A Szovjetunió széthullása óta  Ukrajnában 1 lakosra 19-szer kevesebb  vízmennyiség jut, mint korábban. Pedig 1 hektár tóvíz évente kb. 300 kg. port fog föl és szûri a levegõt.
 
A TALAJ

Ukrajna talaja általában szennyezett, Csernobil környékén és az iparvidékeken igen szennyezett. Az ország talajának 66 százaléka kasztföld. Kb. 200 város és 500 település épült ilyen talajra, fõleg a Krím-félsziget és Odessza környékén.
Szennyezik a talajt a megülepedõ mérges gázok, Ukrajnában törvény tiltja az elavult gépkocsik behozatalát nyugatról.

A LEVEGŐ

A levegõ szennyezettségének okozói az ipari gyárak és üzemek, a közlekedés és maga az ember. Nagyon szennyezett a légkör az ipari vidékeken (Dnyipropetrovszk, Donyeck, Csernyihiv). Kárpátalja is az ország legszennyezettebb területei között van. Néha a levegõ áthatolhatatlanul  szürke. Az alacsonyabban fekvõ helyeken szélcsend idején szmog is beállhat.  Fõleg veszélyes ez a nagyvárosokban. Csak egy erõs idõjárási front söpörheti ki és tisztíthatja meg a légkört.
Világszerte törik a fejüket a tudósok azon, hogyan lehetne elkerülni az ökológiai katasztrófát. Sajnos hazánkban a környezetszennyezést illetõen ez a helyzet. Ha az emberek  többet foglalkoznának az egészségük megóvásával, talán elkerülhetõ lenne környezetünk ökológiai problémája. Akkor talán egészségesebb, mosolygósabb arccal  ébredhetnénk, minden nap. Ehhez azonban az összefogásunk szükséges, ha egy szebb és jobb jövõre vágyunk.

Katona Annamária
14 éves Kisdobrony
Kárpátalja

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.