Mit tegyünk, ha a vénák veszélyben!
Visszerekrõl akkor beszélünk, ha a vénák kanyargó értágulatok alakjában tûnnek elõ a bõr alatt.
Az alsó végtag esetében az állás miatt alakulnak ki a kanyargós visszerek. Ezeket örökletesnek is szokták mondani, mert általában a kötõszöveti és egyéb betegségekhez társuló okok miatt nemzedékrõl nemzedékre vándorolnak tovább.
Népbetegség, eltérõ típusai vannak: töves, oldalág, a bõrön éppen áttûnõ, valamint pókháló visszeresség fajtáit különböztetjük meg.
Már fiatalkorban megfelelõen kell kezelni a visszerességet. Pl. befolyásolja a pályaválasztás. Sok állással járó munkák, mint fodrász, bolti eladó és egyéb…
Súlyos formája a trombózis. Gyakran összetévesztik a felületes és mély visszereket. Lefolyásukban, szövõdményekben egészen más a mélyvénás trombózis, súlyosabb folyamat, mint a felületes vénagyulladás.
Hogyan elõzhetõ meg, vagy a kialakulását hogyan lehet csökkenteni?
Kerülje a hirtelen meleget, meleg vizet, mely tágítja a vénákat. Mellõzni kell a forró fürdõket, szaunákat, a napon a hosszabb tartózkodást. Aki ezzel a problémával küzd, az kerülje az álldogálást, tartós ülést. Járjon sokat, és pihentetésképpen pockolja fel a lábát. Lazító mozdulatokkal segítse elõ a vérkeringést. Nem szabad elszorítani a vénás keringést (pl. tûsarkú cipõ viselése, szûk nadrág, kóros túlsúly, hormonok szedése vagy erõs harisnyanadrág) kerülendõ.
A probléma esetén mi a legegyszerûbb segítség? Hogyan lehet megváltoztatni a vénás visszaáramlást?
A panaszos lehetséges alvási helyzetét úgy kell felvegye, hogy a láb magasabb, felpockolt helyzetben legyen. A fürdést érdemes mindig hideg vizes lemosással befejezni. Naponta mozgassuk meg izmainkat és egész testünket. Hasznos az ortopéd betét viselése. Ha kényszerûségbõl sokat kell állni, váltogatva sarkon és lábujjhegyre “billentve“ mozogjon. Sétáljon nagyon gyorsan. Ülés közben mozgassa lábát. Ez vonatkozik a tartós utazásra, hosszú repülõutakra, ezek után megnövekszik a trombózis veszélye.
Aki hajlamos visszerességre, többször kettõ-öt percig tartó izomgyakorlatot végezzen naponta. Ne hanyagolja el a visszeres csomókat, mert ezek elõsegítik a pangást. Azonnal forduljon orvoshoz velük.
Ajánlatos az évszakoknak megfelelõen védeni testünket, ruha, cipõ, stb. Szakvélemény alapján jó gyógynövény terméket használni. A termékeket elsõsorban felületes, pókháló visszerességre alkalmazzuk.
Testünk, szervezetünk tünet formájában figyelmeztet minket a leselkedõ veszélyre, vegyük azt észre és lépjünk a megelõzés érdekében.
Csordás Istvánné
természetgyógyász
eü. szaktanácsadó