Tavasz a határban
Amint járhatóvá váltak a földutak, a gazdálkodók bejárták a távolabbi határrészeket is, elsõsorban az õsszel elvetett búza és repce táblákat. A szemlék során összegeztük, mennyi kárt tett a belvíz, mely táblákon lehet szántóföldi géppel elvégezni az elsõ ápolási munkákat, és mely táblákon szükséges a repülõgépes szolgáltatást igénybe venni.
A szemlék eredménye lehangoló, egyes területeken – különösen a mélyebb fekvésû és belvízcsatornával nem érintett táblákon a vetéseket nagy kár érte. Vízborítást és a növényzet kipusztulását lehetett megállapítani. Szerencsére vannak nem károsodott területek is. Összességében talán valamivel több a kár a korábban becsültnél.
A vizek elvezetését, szivattyúzását követõen az elsõ munka – a belvízkároktól eltekintve jól telelt – repcékben adódott. Permetezni kellett a szárormányos ellen, és a tavaszi fejtrágyát és lombtrágyát ki kellett juttatni, ahol lehetett szántóföldi géppel, ahol ez nem volt lehetséges, repülõvel.
Az õszi kalászosokra hasonlóképpen az elsõ adag fejtrágyát (szilárd, vagy folyékony formában) nagyobb részt csak repülõvel volt lehetséges kiadni. A traktoros próbálkozást sokszor elakadás és több traktorral történõ kimentés követte.
Az õsziek ápolásával párhuzamosan a korai vetések is megtörténtek, úgymint a tavaszi árpa, zöldborsó (a konzervgyári ütemezés szerint), száraz borsó, olajretek, cukorrépa, stb. Elkezdõdött a napraforgó és a kukorica vetése is.
Sajnos nagyon sok helyen a táblán belüli vizes foltokat kénytelenek vagyunk „körbe vetni”, hiszen azok felszáradásáig nem lehet várni, egyrészt, mert a vetések ideje elérkezett, másrészt a nem belvizes táblarészek kiszáradása is erõteljes a szeles áprilisi idõjárásban, és a késlekedés kelési problémákat okozhat.
Ez utóbbi eset különösen fenyegetõ ott, ahol az õszi, téli esõk miatt elmaradt az alapmûvelés. Itt az idõzítésnek, az eszközök jó megválasztásának és az egymást követõ mûveletek gyors elvégzésének, a mozgatott talaj lezárásának van kockázatcsökkentõ eredménye.
Sajnos ez évben is – még ha szárazabbra fordul is az idõjárás – számolni kell az ún. „vis maior” területekkel, melyeket nem tudunk a belvíz miatt bevetni.
Ezeket a területeket egyrészt be kell jelenteni a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal felé, másrészt a késõbbiek során – ha a körülmények engedik – el kell végezni a gyomirtásokat.
Az input árak – különösen a mûtrágyák és a gázolaj esetében – nagymértékben megemelkedtek.
Reméljük, a termény áraink aratásra nem esnek a korábbi mély szintre, mint az 3 évvel ezelõtt megtörtént, amikor is az árakban nem térültek meg a drága ráfordítások.
A problémák ellenére a gazdálkodók most is a „kötelezõ optimizmussal”, reménnyel néznek a jövõbe.
Szarvas Pál
agrárvállalkozó
2011 05 09 21:57-kor
PÁLMÁS VÉRADÁS
A hatodik pálmás véradáson 27 fõ jelent meg és 21 adott vért. Köszönjük mindazoknak, akik eljöttek, akik vérükkel segítették mások gyógyulását, egészségét.
Köszönjük a közremûködõknek is, és azoknak is elõre, akik a következõkben fognak eljönni.
A pálmások folytatni kívánják véradó akcióikat. A következõ – elõre láthatóan – július végén, augusztus elején lesz.