E havi témánk: Mérlegkészítés
A Katalin Team Adó- és Pénzügyi Tanácsadó KFT ügyvezetõje, Kánvási Katalin közgazdász, igazságügyi adó- és járulékszakértõ rovata.
Minden vállalkozás életében az egyik legfontosabb számviteli feladat, hogy elkészítse az elõzõ idõszakra szóló beszámolóját. Az eredmény-kimutatás utolsó sorában (mérleg szerinti eredmény) láthatja a tulajdonos, hogy a jelzett idõszakban (2010-ben) a vállalkozás hogyan gazdálkodott, hogyan alakult a vagyona.
Ha a mérleg szerinti eredmény negatív, akkor csökkent a vagyona, ha pozitív, akkor növekedett. A mérleg szerinti eredmény a saját tõke sorban kerül öszszesítésre a többi eredménykategóriával. Késõbb pedig az eredménytartalékon keresztül jelentõsen befolyásolja a vállalkozás megítélését akár banki hitelkérelem, akár pályázat benyújtása esetén.
Amennyiben pozitív eredménnyel zárt a vállalkozás, adófizetési kötelezettsége is van. A 2010-re érvényes jogszabály az elsõ és a második félévre eltérõ fizetési kötelezettséget állapíttat meg. Véleményem szerint az elsõ félévre is kedvezõbb adókulcs alkalmazása a legtöbb vállalkozás esetében kivitelezhetetlen a sok korlátozó tényezõ miatt, amit a jogszabály felsorol.
Ha a vállalkozás pozitív eredménnyel zárt, befizeti a társasági adót, illetve dönt a maradék eredmény felhasználásáról: osztalékként kiveszi, vagy eredménytartalékban hagyja a további mûködéshez. Osztalék kifizetés esetén 16% SZJA és 14% EHO terheli az osztalék alapját. Befizetési kötelezettsége a vállalkozásnak akkor keletkezik, amikor az osztalékot a tulajdonos kiveszi. A tárgyhónapot követõ hónap 12-ig kell a NAV felé rendezni a kötelezettségeket.
Az eredmény-kimutatás átnézése során a tulajdonos az alábbi – legfõbb – következtetéseket vonhatja le: az árbevétel nõtt, illetve csökkent, az elõzõ évihez képest. Fontos az is, hogy milyen mértékû az eltérés, melynek okait vizsgálni kell. Tulajdonosi döntés szükséges ahhoz, hogy a bevétel növelése megtörténjen (pl. áremelés). Ezen kívül természetesen számos módszer létezik, mely komoly elemzési munka elvégzése után tárható a tulajdonos elé.
A következõ kategória a költségek összege: a költségszerkezeten belül (ahol alkalmazottat is foglalkoztatnak) a legmagasabb a személyi jellegû ráfordítások aránya. Magyarországon nagyon drága a humán erõforrás. A költségkategóriák egyik évrõl a másik évre való jelentõs eltérésének okát szintén elemzési módszerekkel lehet kimutatni. Sok költségcsökkentési módszert alkalmazhat a tulajdonos, ezáltal növeli eredményét, így több osztalékot tud kivenni. A vállalkozás célja az, hogy növelje a vállalati, és közvetve a tulajdonosi tõke értékét is.
A tulajdonos dönthet úgy is, hogy éppen növelni akarja az adott idõszakban a költségeit. Például kiszállási stratégiát dolgozott ki, mely szerint úgy döntött, hogy cégvagyonból magánvagyont teremt – privát nyugdíj céljából. Ebben az esetben csökken az eredménye, és ezáltal csökken a költségvetés felé fennálló kötelezettsége is.
Amennyiben van olyan adózással kapcsolatos téma, amelyrõl szívesen tájékozódna jelen kereteken belül, kérem juttassa el hozzám témajavaslatát az alábbi e-mail címre: kanvasikatalin@szentesikabel.hu, vagy kérje telefonon: 06/20/985-17-07 . (x)